Port Kołobrzeg

Kołobrzeska marina: znajduje się w rozwidleniu Persęty i Kanału Drzewnego, na Wyspie Solnej. Na wschodnim brzegu powstał budynek o bardzo ciekawej architekturze dachu, przypominającej morską falę. Mieszczą się tam między innymi sklepy, łazienki z prysznicami oraz sale wykładowe. Jest również hangar remontowy z możliwością zimowania jachtów. Ponadto zmodernizowano basen jachtowy: odnowiono nabrzeża i ustawiono 27 pomostów pływających. Przystań ma 67 miejsc cumowniczych przy pomostach i głównej kei oraz około 30 miejsc w basenie dla mniejszych łódek. Dostępnych jest 31 punktów poboru wody oraz energii elektrycznej. Głębokość w basenie jachtowym wynosi od 2,5 m do 3,5 m (w zależności od stanu wody). Obok budynku klubowego są 74 miejsca parkingowe. Zbudowano więcej alejek oraz chodników. W pobliżu tawerny Reduta Morast powstał plac zabaw. Przez cały sezon letni, czyli od maja do września na przystani działa Wi-Fi, teren jest chroniony i monitorowany całą dobę.

Port w Kołobrzegu posiada 4918 m nabrzeży, z czego nabrzeża przeładunkowe posiadają 5 i 16 tonowe dźwigi. W porcie znajduje się także elewator zbożowy o pojemności 5900 ton oraz ok. 30 tyś m2 powierzchni magazynowych.

Port w Kołobrzegu jest szóstym pod względem wielkości morskim portem handlowym w Polsce. Rocznie przeładowuj się tu ok. 150 tys. ton ładunków. W przeładunkach grupą dominującą są inne ładunki masowe oraz drobnica. W Kołobrzegu stacjonuje także ok. 60 kutrów rybackich, których obsługa jest jednym z podstawowych zadań portu.

Kołobrzeg to także port turystyczny, gdzie oprócz krótkich rejsów wycieczkowych oferowane jest także całoroczne połączenie z duńskim miastem Nexo lezącym na oddalonej o ok. 100 km Wyspie Bornholm. Operatorem tego połączenia jest Kołobrzeska Żegluga Pasażerska, która od tego celu z 2005 roku zakupiła i gruntowanie wyremontowała pojemny katamaran pasażerski Jantar (w poprzednich latach serwis był operowany w oparciu o wodolot Delfin I).

Port jachtowy w Kołobrzegu umiejscowiony jest przy ujściu rzeki Parsęty do kanału portowego, na Wyspie Solnej. Jednocześnie może być w nim obsługiwanych ok. 50 jachtów..

Żeglugi Bałtyckiej występującej pod marką handlową Polferries. Firma ta zarządza także Portem Handlowym w Kołobrzegu.

 

Informacje szczegółowe:

 

Szerokość geograficzna 54°11' N
Długość geograficzna 15°34' E
Powierzchnia terenów 240 ha
Łączna długość nabrzeży 4,9 km
   
Maksymalne zanurzenie: 4,7 m
Maksymalna długość 85 m

Maksymalna szerokość

13 m