Co zabrać na rejs morski

 

 

Co zabrać w rejs?

Nie ma złotej recepty na dobre spakowanie się na morze. Potraktujcie więc poniższą listę jako sugestię, wynikającą z naszych doświadczeń, nie zaś jako jedyny słuszny zestaw obowiązkowy.

Bałtyk bywa kapryśny, dlatego wybierając się na nasze morze nawet w miesiącach letnich powinniście spakować odpowiednio więcej rzeczy na każdą możliwą pogodę. Niestety, tak jak z pewnością przydadzą się zwykłe, letnie ciuchy, tak też na pewno nie pożałujecie, że wzięliście grubą, wełnianą czapkę, która miło otuli Wasze uszy na nocnej wachcie.

·      ubranie przeciwdeszczowe - ideałem byłby morski sztormiak, ale chcąc uniknąć wydatku kilkuset złotych, wystarczający w miesiącach letnich będzie używany często na śródlądziu komplet kurtka i spodnie z PCV (koszt kilkudziesięciu złotych),

·      kalosze - no bo co z tego, że będziemy pod sztormiakiem chronieni przed deszczem skoro cała woda będzie spływać na nasze tenisówki czy adidasy; godzina za sterem w takich przemoczonych butach łatwo może skończyć się katarem, a i wysuszyć obuwie na jachcie nie będzie tak łatwo,

·      obuwie jachtowe - wygodne, na jasnej i czystej podeszwie, buty których raczej nie będziemy używać na lądzie; pozwoli nam to utrzymać czystość na jachcie,

·      ciepłe i wygodne ciuchy - polar, sweter, bluzy - lub modna ostatnio bielizna termoaktywna; zadbajcie też o coś na nogi pod sztormiak typu getry, kalesony lub dodatkowa para dresów

·      ciepła, zimowa czapka,

·      na co dzień normalne, wygodne, letnie ciuchy, które w razie czego możemy ubierać na cebulkę,

·      okulary przeciwsłoneczne, i krem z filtrem,

·      pod prysznic ręcznik, klapki, kosmetyczka.

Oprócz odzieży nie zapomnijcie o rzeczach równie ważnych:

·      dokumenty: paszport lub dowód osobisty, patent żeglarski,

·      gotówka lub karta płatnicza - przyda się w portach na drobne wydatki (oprócz ogólnie akceptowanych euro, w Danii walutą jest korona duńska a w Szwecji korona szwedzka, za prysznice często płacimy bilonem, pamiętajcie więc, że z banknotem 100 euro ciężko będzie nam wziąć prysznic w małym bornholmskim porcie, jeśli macie jakieś drobniaki z innych podróży spakujcie je!),

·      polisa ubezpieczeniowa  KL , NNW i EKUZ

·      stale przyjmowane leki - na pokładzie będzie w razie czego apteczka wyposażona tylko w powszechnie stosowane leki i środki opatrunkowe.

Na jachcie mamy napięcie 12V, przydadzą się więc ładowarki "samochodowe". W portach natomiast w miarę możliwości podłączamy się do sieci 230V (ładujemy akumulatory), wtedy wewnątrz jachtu do Waszej dyspozycji są gniazdka z prądem zmiennym. Zwykle telefonom czy akumulatorkom do aparatów wystarcza ładowanie co 1-2 dni, nie ma więc sensu kupować ładowarek 12V specjalnie na rejs.

W co to wszystko spakować? Unikajcie plecaków ze stelażem zewnętrznym, ciężko będzie taki pakunek schować w szafkach czy bakistach. Najlepszy jest worek żeglarski, torba lub miękki plecak.

Z GADŻETÓW

 • aparat fotograficzny / kamera,  ładowarki, zapasowe baterie
 • scyzoryk,
 • latarka - czołówka, zapasowe baterie
 • telefon komórkowy,  ładowarka,
 • sugerujemy laptopów,  szczególnie tych służbowych NIE ZABIERAĆ !!
 • warto pomyśleć przed rejsem o reamingu.
 •   kosmetyczka,  ręcznik ( ja osobiście zawsze zapominam o nim …..) stopery do uszu ( dla chętnych…)
 • śpiwór + poduszka typu ( ewentualnie polar zwijamy w kulkę J )
 • okulary przeciwsłoneczne, krem z wysokim UV, szminka UV,
 • okulary korekcyjne, jeśli używasz lub zapasowe soczewki , + zapas okularów
 • przewodnik odwiedzanego akwenu , warto wcześniej mieć o tym przygotowane źródła informacji  ,  mapy
 • coś do czytania
 • gitara lub inny dowolny instrument, jeśli na nim grasz - śpiewnik szantowy od nas otrzymasz
 • środki na osłabienie choroby morskiej u niektórych może wystąpić – np.  Lokomotiv,  Avioplant  - Nie wolno brać Aviomarinu !!!
 • leki osobiste, jeśli zażywasz regularnie leki na wszelki wypadek przeciwbólową i przeciwgorączkową,

Na jachcie  jest komplet garnków i innych elemnteów do pichcenia posiłków . 

 

Lista ta na pewno nie wyczerpuje tematu. Jeśli tylko masz jakieś pytania lub wątpliwości, albo zauważasz, że zapomnieliśmy wspomnieć tu o czymś bardzo ważnym,skontaktuj się z nami.

 

 

 

 

 

 

 

Co zabrać na Rejs Śródlądowy

Pamiętaj, że nie jedziesz na zwykłe wakacje do hotelu, gdzie masz całą szafę do dyspozycji i możesz wziąć dowolną ilość rzeczy.